Pages Menu
Categories Menu

Posted on Cze 2, 2014

Jak usunąć nieprzyjemny zapach w łazience

1

„Pokaż mi swoją łazienkę a powiem ci, kim jesteś” – to stare powiedzenie ma w sobie wiele z prawdy. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym najtrudniej jest utrzymać czystość i przyjemny zapach. Ale może właśnie, dlatego jest swoistą wizytówką higieny domowników.

Odpływy wody, połączone z rurami wychodzącymi na zewnątrz, wilgoć i wysoka temperatura panująca w łazience, wszystko to stanowi idealną atmosferę do rozwoju bakterii oraz zarodników grzybów i pleśni. Wszystko to nie ułatwia sprzątania. Dlatego w łazience niezwykle ważna jest regularność sprzątania.

Źródła nieprzyjemnego zapachu w łazience

Cuchnie z odpływu?

Przy każdym zlewie i umywalce standardowo montuje się syfony, które mają zapobiec przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z rur do mieszkania. Zdarza się, jednak, że mimo to z rur czuć nieprzyjemny odór. Ten problem dotyczy najczęściej wlewów zlewozmywaków, a także odpływów pryszniców i wanien. Co robić? Oprócz sprawdzenia czy wentylacja w łazience działa prawidłowo, ewentualnie naprawy – prawdopodobnie – zepsutego syfonu? Podobno skutkuje regularne wlewanie do odpływu wody z łyżką boraksu lub wsypywanie do niego sody oczyszczonej.

Zapach pleśni i grzybów?

Źródłem zapachu może być pleśń. Wilgoć i wysoka temperatura w pomieszczeniu sprzyja rozwojowi zarodników grzybów i pleśni oraz drobnoustrojów. Najlepiej sprzątać codziennie lub przynajmniej raz na 3 dni. Regularnie należy czyścić kabinę prysznicową, wannę i toaletę. Najlepiej używać do tego środków czyszcząco-dezynfekujących na przykład na bazie chloru. Spryskaj nimi powierzchnię toalety i kabinę prysznicową, odczekaj kilka minut i spłucz dokładnie środek letnią wodą. Systematyczne sprzątanie zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów a tym samym ustrzeże cię przed nieprzyjemnym ich zapachem.

Nieprzyjemne wonie z sedesu?

Ze statystyk wynika, że każdy z domowników korzysta z łazienki, co najmniej pięć razy dziennie i nie wszystkie wizyty dotyczą kąpieli i mycia zębów. Łazienka to też miejsce, w którym załatwiamy swoje potrzeby fizjologiczne, będące źródłem bardzo nieprzyjemnych woni, które niestety rozprzestrzeniają się po całym mieszkaniu. Zapobiec temu może dobra wentylacja i odświeżacze powietrza, jednak i one nie zawsze zdają egzamin.

Aby łazienka pachniała świeżością nie wystarczy regularne sprzątanie.

Porządek pomaga utrzymać odpowiednią higienę pomieszczenia i usunąć źródła potencjalnych nieprzyjemnych zapachów. Nie okłamujmy się. Z pomieszczenia takiego jak łazienka, nie da się całkowicie wyeliminować brzydkich zapachów. Co jakiś czas będą się w końcu w nim pojawiać niechciane, ale nieuniknione fizjologiczne zapachy. Jak temu zapobiec? Dość powszechnie stosuje się w tym pomieszczeniu różnego rodzaju odświeżacze powietrza w postaci granulek, sprayu czy atomizera. Niektóre odświeżacze produkowane są w estetycznych pojemnikach, które można bez oporów postawić nawet w najbardziej eleganckim miejscu. Niestety odświeżacze mają jedną podstawową wadę. Zastępują jeden zapach innym, co niejednokrotnie kończy się mieszaniem się aromatów i w efekcie nieprzyjemną wonią. Odświeżacze perfumujące powietrze mogą też uczulać niektórych domowników. Lepszym rozwiązaniem w takim przypadku wydają się być neutralizatory zapachu PowAir. To nowoczesne preparaty, które nie maskują brzydkiego zapachu i nie tłumią go innym. Ich działanie, jak sama nazwa wskazuje, polega na neutralizowaniu niepożądanych woni i usunięciu ich z pomieszczenia. Neutralizatory PowAir dostępne są w postaci bloku i żelu, który w estetycznym pojemniku należy postawić w łazience. Jeśli chcesz jednak błyskawicznie zlikwidować zapach, możesz użyć neutralizatora PowAir w sprayu.