Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 12, 2014

Jak usunąć zapach z odzieży używanej?

Jak usunąć zapach z odzieży używanej

Sklepy oferujące odzież z drugiej ręki tzw. lumpeksy cieszą się w naszym kraju coraz większym powodzeniem. Można w nich kupić nie tylko odzież, ale i buty, kurtki, torebki a nawet zabawki czy książki. Niejednokrotnie są to rzeczy w stylu, którego w normalnych sklepach trudno się doszukać. Nic wiec dziwnego, że wiele osób, niezależnie od zasobności portfela chętnie korzysta z ich oferty. Jednak jest pewien problem, który wiąże się z zakupami w tego typu miejscach. Wszystkie przedmioty mają tam, dość charakterystyczny, intensywny i trudny do zlikwidowania zapach.

Wszystkie rzeczy sprzedawane w lumpeksach dezynfekowane są specjalnymi preparatami. Zadaniem tych środków jest zapobieganie rozwijaniu się na nich wirusów, bakterii i zarodników grzybów oraz odstraszanie owadów i gryzoni. Preparaty dezynfekujące, jak wszystkie środki tego typu mają silny, nieprzyjemny zapach, który jest trudny do usunięcia. Co tu dużo mówić – w końcu taka jest ich jego rola. Ten zapach ma odstraszać!

O ile odzież, pościel czy zasłony można kilkukrotnie wyprać i liczyć na to, że dobre proszki w połączeniu z płynami zapachowymi spełnią swoją rolę, to w przypadku płaszczy czy futer spraw ma się dużo gorzej. Preparaty dezynfekujące stosowane w lumpeksach działają podobnie do naftaliny, możemy wiec założyć, że w ich przypadku sprawdza się domowe sposoby walki z tym nieprzyjemnym zapachem. Zebraliśmy dziś dla was kilka takich porad. Radzimy je wypróbować na początek, a jeśli nie zdadzą egzaminu, można odwołać się do bardziej profesjonalnych metod, takich jak neutralizatory zapachu typu ONA. Są to nowoczesne środki nowej generacji, które nie maskują i nie perfumują ale wiążą drobiny przykrej woni i likwidują je raz na zawsze.

Jak usunąć zapach lumpeksu z marynarki, futra czy płaszcza?

Wyjątkowo uciążliwe zapachy na odzieży nie nadającej się do prania: jak marynarki, płaszcze z flauszu, skóry czy futra można spróbować usunąć przy pomocy wódki. Alkohol szybko wchodzi w reakcję z różnymi aromatami, wiec założenie, że wyciągnie brzydki zapach z odzieży a następnie wyparuje może być trafne. Jak to zrobić?

  • Nalej czysty alkohol do pojemnika z atomizerem (może to być butelka po środkach do mycia szyb) spryskaj nim odzież a następnie rozwieś ubrania w przewiewnym miejscu by dobrze wyschły i wywietrzyły się. Uwaga! Przed zabiegiem, wykonaj test na mało widocznym fragmencie tkaniny, żeby sprawdzić, czy alkohol jej nie odbarwia.

  • Jeśli nieprzyjemnego zapachu lumpeksu nie da się w ten sposób usunąć z odzieży, warto sięgnąć po neutralizator zapachu ONA w sprayu. Spryskanie ubrań ONA w sprayu skutecznie usunie ich nieprzyjemną, charakterystyczną woń.

Jak usunąć zapach lumpeksu z butów, zabawek czy sprzętu sportowego?

Soda oczyszczona uważana jest za uniwersalny, domowy pochłaniacz wszelkich zapachów oraz środek do czyszczenia i dezynfekcji różnych powierzchni.

  • wysp kilka łyżeczek sody oczyszczonej do buta, potrzaśnij nim, by proszek równomiernie rozsypał się po jego wnętrzu a następnie zostaw tak buty na noc. Rano wytrzep dokładnie sodę z ich środka i przetrzyj wnętrze suchą ściereczką lub szczotką.

  • Jeżeli domowe sposoby zawiodą, sięgnij po profesjonalne rozwiązanie -neutralizator zapachów ONA spray. Przy jego pomocy bez trudu pozbędziesz się niechcianego zapachu z obuwia, zabawek czy sprzętu sportowego. Wystarczy spryskać nim powierzchnię by pozbyć się niechcianych zapachów raz na zawsze. Możesz stosować go bez obaw, ponieważ jego składniki nie są alergizujące.   SPn