Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 23, 2014

Jak usunąć zapach przypalonego jedzenia z mieszkania?

Jak usunąć zapach przypalonego jedzenia z mieszkania

Tylko ten, kto nic nie robi nie popełnia błędów. Nic więc dziwnego, że tam gdzie często gotuje się, zdążają się wpadki kulinarne w postaci przypalonej potrawy. Co jednak robić, gdy w całym domu unosi się nieprzyjemna woń przypalonego jedzenia?. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych rad, jak szybko ją usunąć z mieszkania!

Jeśli zagapiłaś się i przypaliłaś ciasto, pieczeń czy zapiekankę, sprawdź czy uda się ją uratować. Może wystarczy przełożyć górną jej warstwę do innego garnka czy naczynia żaroodpornego. Przypaloną cześć potrawy natychmiast wyrzuć i wynieś z domu, bo jest w końcu potencjalnym źródłem nieprzyjemnej woni. Przypalony garnek czy naczynie zamocz w wodzie z dużą ilością soli, która zneutralizuje zapach i ułatwi mycia. Jednak zanim podasz potrawę na stół – sprawdź, czy wonią spalenizny nie przesiąkła jej reszta. Aromat przypalonego jedzenia, nie jest bowiem apetyczny.

Jeżeli twoja wpadka kulinarna jest na tyle poważna, że potrawa nadaje się jedynie do wyrzucenia. Zrób to jak najszybciej. Przypalone jedzenie wraz z naczyniem, w którym się gotowało, wynieś poza obręb mieszkania. Jeśli będziesz z tym zwlekać woń spalenizny przesiąknie nie tylko piekarnik i kuchnię, ale rozejdzie się na cały dom. Pozbycie się zapachu spalenizny, nie jest proste, bowiem gryząca woń szybko rozprzestrzenia się na cały dom.

Czasem wpadki kulinarne są tak dotkliwe, że zapach przypalonych potraw czuć nawet na korytarzu. Wówczas nie obędzie się bez prania zasłon czy czyszczenia innych materiałowych dodatków w mieszkaniu, ponieważ to właśnie tkaniny zatrzymują najwięcej aromatów.

  • Po pierwsze otwórz okna, zrób przewiew, to powinno odrobinę złagodzić uciążliwość drażniącego zapachu. Niestety, zwykle wywietrzenie mieszkania nie na wiele się zdaje.

  • Nasze babcie radziły w takich przypadkach gotować solankę, czyli wodę z dużą domieszką soli kuchennej. To miało jakoby zniwelować nieprzyjemną woń. Jednak, aby usunąć fetor spalenizny, trzeba by gotować wywar przez kilka godzin, uważając by z kolei on się nie przypalił

  • Dużo szybciej działa gotowanie wody z octem. Jednak sporym minusem tej metody jest unoszący się w mieszkaniu zapach octu. W efekcie zastąpimy jeden rodzaj fetorku drugim.

  • Inną metodą zalecaną w przypadku wpadek kulinarnych jest prażenie ziarnistej kawy na suchej patelni. Niestety trzeba czasem wiele kawy by jej aromat przebił się przez woń spalenizny.

Co do odświeżaczy powietrza, ich skuteczność może być w tym przypadku wątpliwa. Sposób ich działania, polega bowiem na zastępowaniu jednego zapachu drugim. Trzeba mieć pełną świadomość, że środki te nie likwidują brzydkich zapachów a jedynie zamaskowują je. Możemy wiec mieć jedynie nadzieję, że ich aromat zdusi brzydki zapach na kilka godzin- oczywiście, jeśli jest na tyle silny by przebić woń spalenizny! Są jednak preparaty, których działanie opiera się na zupełnie innej zasadzie. Wszystkie nieprzyjemne zapachy to opary pewnych substancji można wiec znaleźć ich neutralizatory.
Neutralizator zapachu PowAir PENETRATOR sprawdzi się tu idealnie, ponieważ pochłonie cały fetor spalenizny i zlikwiduje go raz na zawsze. By osiągnąć szybki skutek wystarczy spryskać kuchnię oraz inne pomieszczenia Na stałe polecamy postawić pojemnik z odkreconym PowAir żel, który w sposób ciągły będzi usówał przykry zapach.