Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 11, 2014

Jak usunąć zapach lakieru z mieszkania?

Jak usunąć zapach lakieru z mieszkania

Jak usunąć zapach lakieru z mieszkania?

Jeśli mamy w planie malowanie kaloryferów czy odświeżenie mebli, będziemy musieli użyć specjalistycznych farb z dodatkiem lakierów lub farby olejnej, która jest dużo bardziej szkodliwa dla zdrowia od farb lateksowych stosowanych na ściany. Takie prace najlepiej byłoby wykonywać poza domem, lecz jeśli nie ma innego wyjścia nie powinniśmy pracować przy zamkniętych oknach. Jest jeszcze jedna kwestia, o której nie należy zapominać. Opary lakierów, farb olejnych czy rozpuszczalników, nie tylko nieprzyjemnie pachną, ale co dużo bardziej istotne, są szkodliwe dla naszego zdrowia a nawet życia. Nie wolno więc spać w pomieszczeniach, w których schną świeżo malowane meble.

Domowe sposoby na pozbycie się przykrego zapachu lakieru czy farby olejnej?

Babcine metody mają tę zaletę, że są tanie i w dodatku dostępne „od ręki”. Problem w tym, ze mimo, że domowe sposoby mimo że są bezpieczne i naturalne, niestety nie zawsze dają sobie radę z intensywnością przykrych woni. Radzimy wiec wypróbować je na początku naszej walki z brzydkim zapachem.

Oto kilka sprawdzonych sposobów;

  • Solanka -do płytkiego i szerokiego naczynia, typu wanienka lub miednica, wlewamy letnią wodę i mieszamy ją z dużą ilością soli kuchennej(soli powinno być tak dużo, by na brzegach pojemnika wytrącał się białawy osad). Pojemnik z solanką ustawiamy w pomieszczeniu, w którym schną meble. Opary lakieru czy farby olejnej, powinny związać się z solanką i wyparować, usuwając przykry zapach z pomieszczenia.

  • Cebula – jest środkiem polecanym do walki ze stęchlizną i innymi silnymi zapachami w pomieszczeniach. Znane są różne warianty jej zastosowania; wystarczy położyć na talerzyku pokrojoną cebulę i wymieniać ją przynajmniej 2-3 razy dziennie, aż niepożądany zapach zniknie. W innej wersji krążki cebuli mieszamy z wodą i zostawiamy w wiaderku na noc. Metoda ta ma jedną wadę nieprzyjemny zapach zastępujmy tu innym nieprzyjemnym zapachem- jak kto woli?

  • Owoce jałowca – inną metodą jest prażenie na rozgrzanej suchej patelni owoców jałowca, goździków lub skórek owoców cytrusowych. Zabieg przeprowadzamy w kuchni, ale uwalniający się aromat roznosił po całym domu.

  • Świeżo palona kawa – jest silnym absorbentem wszelkich zapachów, doskonale pochłania je a w dodatku roztacza swój silny i miły aromat. Wystarczy wysypać na talerzyk świeżo zmieloną kawę i postawić wewnątrz szafy. Metoda ta ma jedną wadę. Do pozbycia się zapachu z pomieszczenia potrzebować będziemy dużej ilości kawy, której później nie da się wypić! Tak przesiąknie przykrymi woniami. Sposób sprawdza się w przypadku usuwania nieprzyjemnego zapachu farby olejnej lub lakieru ze świeżo pomalowanych szaf i półek.

  • Neutralizatory zapachu ONA dostępne są w formie płynu, żelu, sprayu lub w postaci bloku, który można ustawić w domu. Co ciekawe – wiele spośród nich nie tylko wypełnia pomieszczenia przyjemną wonią, ale też neutralizuje toksyczne opary, a nie tylko maskuje ich obecność. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu lakieru z mieszkania najlepiej użyć ONA block lub ONA żel, które wystarczy postawić w pomieszczeniu, by preparaty te wchłonęły i zneutralizowały całkowicie niechciane zapachy. Neutralizatory ONA w sprey’u lub płynie, są wygodniejsze do usuwania zapachu z szafy czy mebli. Wystarczy spryskać lub umyć meble tym środkiem, by skutecznie zlikwidować brzydki zapach.  ona zel