Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 17, 2014

Jak usunąć zapach farby z mieszkania?

Jak usunąć zapach farby z mieszkania

Jak usunąć zapach farby z mieszkania?

Najprostszym sposobem na zmianę wystroju mieszkania jest malowanie. Nowy kolor ścian, przemalowanie półki, to proste zabiegi, które każdy amator wykona bez trudu. Jednak o ile nowe typy farb są stosunkowo proste w użyciu, to ich zapach bywa nieprzyjemny i co gorsza potrafi utrzymywać się w domu jeszcze długo po malowaniu. Jak szybko i co ważne skutecznie pozbyć się zapachu farby czy lakieru z domu? Specjalnie dla Was zebraliśmy kilka prostych i skutecznych sposobów na walkę z nieprzyjemnymi zapachami w domu.

Zapach farby, nie dość, że jest stosunkowo intensywny i drażniący dla gardła i dróg oddechowych, może być w dodatku szkodliwy dla zdrowia. Pokryte świeża farbą powierzchnie ścian emitują opary środków chemicznych będących jej składnikami. Efektem wdychania tych oparów, mogą być bóle i zawroty głowy a nawet mdłości.

Zanim zdecydujemy się na powrót rodziny do świeżo wymalowanego mieszkania i spanie w nim, powinniśmy zaczekać aż farba całkowicie wyschnie a następnie dokładnie je wywietrzyć. Farba wysycha dużo szybciej wiosną i latem, gdy jest ciepło. Wówczas też łatwiej wywietrzyć mieszkanie. Ale co robić, gdy na dworze jest zimno i wilgotno?

Maskowanie nieprzyjemnego zapachu
Walka z nieprzyjemnymi zapachami jest kłopotliwa. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w grę wchodzą wyjątkowo intensywne wonie. Czasem przesiąka nimi całe mieszkanie i meble, wówczas nie pomoże nam nawet najlepsza cyrkulacja powietrza. Opary farby należą właśnie do takich wyjątkowo nieprzyjemnych i trwałych zapachów. Niektórzy próbują radzić sobie z nimi popularnymi odświeżaczami powietrza. Jednak błąd polega na tym, że wszystkie te preparaty nie niwelują przykrego zapachu, ale jedynie go maskują. W efekcie oprócz oparów farby, wdychamy dodatkowo aromaty z odświeżacza, które są równie sztuczne i mogą nas uczulać lub drażnić. Zwolennicy naturalnych, domowych sposobów walki z przykrym zapachem radzą by rozkładać w pomieszczeniach świeżo pokrojoną w plastry cebulę lub gotować w niewielkiej ilości wody goździki lub cynamon. Opary ziół mają jakoby zniwelować odór oparów farby, w co osobiście wątpię. W konsekwencji, intensywne stosowanie metody „cebulowej” może doprowadzić do tego, że woń farby zastąpimy smrodem cebuli, a taka perspektywa nie jest pożądanym efektem naszych działań.

Taka mieszanka, nie tylko u osób uczulonych, może wywołać kiepskie samopoczucie. Czyżby jedyną metodą było wietrzenie i czekanie aż zapach wyparuje? ona zel

Preparaty pochłaniające niechciane zapachy

Okazuje się, że nie! Idealnym rozwiązaniem problemu nieprzyjemnych zapachów są tzw. neutralizatory zapachu. To środki mało u nas znane i może przez to rzadko sięgamy po nie- a szkoda. Neutralizatory zapachów ONA, to preparaty, które nie imitują własnego aromatu, przez co nie maskują jednej woni drugą, przez co ich działanie jest całkowicie odmienne od odświeżaczy powietrza. Firma ONA proponuje preparaty pochłaniające nieprzyjemne zapachy w różnych postaciach; w formie płynu, żelu, sprayu lub w postaci bloczka, który stawia się w pomieszczeniu. W przypadku świeżo malowanych pomieszczeń właśnie neutralizatory ONA block lub ONA żel wydają się najlepszym rozwiązaniem. Wystarczy postawić je w pokoju, by preparaty te wchłonęły i zlikwidowały całkowicie niechciane zapachy.