Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 9, 2014

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z szafy?

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z szafy

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z szafy?

Czy i wasza szafa po zimie nabiera nieprzyjemnego zapachu? Nawet czyste ubrania, buty i odzież wierzchnia po dłuższym przechowywaniu w szafie nabierają specyficznego, nieprzyjemnego zapachu. Oczywiście najprostszym sposobem na usuniecie przykrej woni z szafy, jest opróżnienie jej wnętrza i wypranie jej zawartości. Co jednak zrobić, jeśli na wyjmowanie sporej, bądź, co bądź ilości ubrań, butów i okryć wierzchnich nie mamy czasu i…ochoty? Czy rzeczywiście to jedyne wyjście?

Czym pachnie szafa?

W każdym mieszkaniu gromadzi się wiele potrzebnych, i całkowicie niepotrzebnych przedmiotów, rzeczy i ubrań. Jedynym sposobem na ich uporządkowanie są szafy, gdzie z kolei rzeczy te leżą, pokrywają się kurzem a cała szafa wraz z zawartością nabiera nieprzyjemnego zapachu. Długo przechowywane ubrania przechodzą specyficznym aromatem, który jest mieszaniną woni stęchlizny, kurzu a nierzadko i potu. Jeśli dorzucimy do tego zapachy dezodorantów, środków do prania i płukania, otrzymamy mieszankę zapachowa, która może przyprawić o niezły ból głowy.

W poszukiwaniu źródła nieprzyjemnego zapachu z szafy

Czasem za nieprzyjemny zapach mogą odpowiadać roztocza, które żywią się drobinami ubrań czy ludzkim naskórkiem. Kurz i niewietrzona, spokojna szafa są idealnym dla nich środowiskiem bytowania. To właśnie odchody roztoczy są alergenem wywołującym podrażnienia i choroby dróg oddechowych u osób szczególnie wrażliwych. Jeśli któryś z domowników jest alergikiem nie mamy innego wyboru jak prać, myć i wietrzyć. Na szczęście nie każdy jest uczulony na kurz i roztocza. Dla całej reszty wyjściem z sytuacji są dużo prostsze rozwiązania.

Domowe sposoby na usunięcie przykrego zapachu z szafy

Kiedyś, gdy odświeżacze powietrza i inne środki zapachowe nie były w tak powszechnym użyciu, radzono sobie zupełnie inaczej. Nasze babcie wkładały pomiędzy świeżo uprane ręczniki i pościel mydełka zapachowe lub poduszeczki z aromatycznymi mieszankami ziół.

Jak samodzielnie przygotować poduszki aromatyzujące do szafy?

Potrzebny nam będzie nieduży woreczek lniany lub bawełniany. W misce mieszamy 4 części suszonej mięty, 4 części ruty, 2 części bylicy bożego drzewka, 2 części rozmarynu i l część pokruszonych goździków. Zioła kruszymy i mieszamy dokładnie, następnie przesypujemy do woreczka, zaszywamy go dokładnie i wieszamy wewnątrz szafy. Ta mieszanka ziołowa nie tylko pięknie pachnie, ale odstrasza też mole. Niestety działa przez kilka tygodni.

Współcześnie dużo częściej i chętniej sięgamy po sztuczne zamienniki ziołowych aromatów, które są tańsze i co ważne dużo trwalsze. Bez kłopotu znajdziemy w ofercie wielu sklepów zawieszki, odświeżacze i żele wydzielające różne aromaty. Wszystkie mają jednak tę wadę, że działają przez jakiś czas. Później wymagają zmiany wkładu lub wymiany. A gdy przestają działać nieprzyjemny zapach znów pojawia się w szafie…Ponieważ główną wadą wszystkich tych rozwiązań jest fakt, ze środki tego typu nie likwidują nieprzyjemnej woni a jedynie ją maskują.

Czy istnieje środek, który ostatecznie i definitywnie likwiduje nieprzyjemny zapach?ona block

Wiemy, że niektóre substancje takie jak kawa, herbata czy mleko, pochłaniają zapachy, mogą wiec służyć jako broń przeciwko przykrej woni. Ale nie sposób użyć ich do zwalczenia nieprzyjemnego zapachu w szafie. Poza tym są środkami o krótkotrwałym działaniu. Wyprodukowano, więc ich ulepszone wersje. Obecnie dostępne są neutralizatory zapachu takie jak ONA block, które niezwykle skutecznie likwidują wszelkie nawet najbardziej uporczywe i nieprzyjemne aromaty. Co ciekawe do wyprodukowana ONA block używa się tylko naturalnych produktów, jest to, więc środek bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Wystarczy, że postawisz ONA block w szafie i możesz na zawsze zapomnieć o jej nieprzyjemnym zapachu.