Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 3, 2014

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki?

Jak usunąć nieprzyjemny zapcha z lodówki

 

Nie wiem czy zwróciliście na to uwagę, że od zapachu potrawy zależy jak będzie nam ona smakowała. Nic wiec dziwnego, ze wiele dań, czy poszczególnych produktów spożywczych ma bardzo zdecydowaną, charakterystyczną woń. Świeżo przygotowane, pachną i zachęcają do jedzenia. Niestety aromaty przechowywanych w lodówce, mieszając się ze sobą, tworząc często nieapetyczne zapachy.

Co zrobić by nasza lodówka pachniała świeżością?

Sposobem na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu unoszącego się z otwieranej lodówki, jest przechowywanie takich produktów; jak dojrzewające sery, sałatki z dodatkiem jajek, śledzie czy wędliny w szczelnie zamkniętych pojemnikach lub woreczkach. Dbajmy też, by nie przechowywać w niej przeterminowanego jedzenia.

Co jednak, jeśli nieprzyjemny zapach utrzymuje się nadal?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy „nie zawieruszyło się” w niej jakieś zapomniane jedzonko, które może być źródłem przykrej woni. Inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu mogą być resztki spożywcze, które utkwiły między półkami lodówki lub w jej szczelinach. Sprawdźmy też, czy problemem nie jest woda w szufladzie, służącej do rozmrażania lodówki. Usuniecie źródła i dokładne umycie lodówki mogłoby wówczas rozwiązać sytuację.

Jednak nie zawsze nieprzyjemna woń lodówki ma wyraźną i dającą się umiejscowić przyczynę. Czasem jednak, lodówka nabiera nieprzyjemnego „zapaszku”, którego nie możemy się pozbyć, nawet po rozmrożeniu i gruntownym szorowaniu.

Co wówczas robić?
Pamiętajmy, by nie popadać w desperację i nie sięgać po chemiczne środki czystości, ponieważ może to zaszkodzić naszemu zdrowiu. Zacznijmy od sposobów babuni. W myśl tych porad, należy sięgnąć po naturalne pochłaniacze zapachów. Po umyciu lodówki, stawiamy na jej dolnej półce miseczkę ze zmieloną kawą, suchą sodą oczyszczoną lub mlekiem i pozostawiamy na 2-3 dni, by wchłonęły niechciane aromaty. Metodą na pozbycie się przykrej woni z lodówki, ma być ponoć wstawienie do niej połówki cytryny lub rozsypanie proszku do pieczenia. Innym, dość kontrowersyjnym pomysłem jest umieszczenie w lodówce …brykietów węgla drzewnego. Zaleca się też mycie lodówki wodą z dodatkiem octu lub wanilii, choć przyznać trzeba, że metoda ta raczej maskuje a nie eliminuje zapachy. Z dwojga złego, wybieram wanilię, choć i ten sposób wydaje mi się przynosić krótkotrwały skutek.

ona płyn

Neutralizatory zapachu- ONA w płynie 

Nie jestem zwolenniczką chemii w kuchni, jednak sięgnęłam po bardziej nowoczesne i jak się okazało profesjonalnie działające metody. Odkryłam ONA – neutralizatory zapachu, które nie maskują nieprzyjemnej woni, nie „perfumują” lodówki, bo nie o to w końcu chodzi, tylko likwidują niechciane aromaty. Wybrałam ONA w płynie, bo jest produktem ekologicznym, wyprodukowanym z naturalnych substancji. Wystarczyło jednorazowe umycie lodówki z dodatkiem ONA w płynie i problem z głowy. Działa szybko i całkowicie eliminuje nieprzyjemne aromaty z lodówki.