Pages Menu
Categories Menu

Posted on Kwi 25, 2014

Jak usunąć nieprzyjemny zapach pleśni ze śpiwora?

 Jak usunąć nieprzyjemny zapach pleśni ze śpiwora

Gdy za oknami robi się ciepło i zielono przypominamy sobie o wyjęciu i sprawdzeniu stanu sprzętu biwakowego. Co porządniejsi wyprali, wysuszyli i zadbali o odpowiednie przechowanie sprzętu przez zimę. Jednak nie tobie pierwszemu zdarzyło się o tym zapomnieć. Nie martw się- znajdziemy sposób na pozbycie się brzydkiego zapachu pleśni ze śpiwora!

Zdarzyło ci się po wycieczce spakować śpiwór do worka i zostawić go tak na całą zimę? Nie wyprałeś lub nie dostatecznie wysuszyłeś śpiwór po ostatniej wyprawie za miasto i teraz masz problem z jego nieprzyjemnym zapachem? A może znalazłaś na nim ślady pleśni lub przeszedł zapachem stęchlizny z szafy czy garażu? Na szczęście w dzisiejszych czasach to już nie problem! Tak jak nie ma plamy, której nie dałoby się sprać- nie istnieją już brzydkie zapachy, których nie da się usunąć przy pomocy odpowiedniego neutralizatora.

Po pierwsze porządne pranie

Przystępując do prania najlepiej postępować zgodnie z instrukcją, którą powinniśmy znaleźć metce, na wewnętrznej stronie śpiwora. To tam najczęściej producenci umieszczają podstawowe informacje na temat temperatury prania, czyszczenia oraz możliwości wirowania czy suszenia. Nie oszczędzajmy na środkach czystości- nie warto! Używajmy do tego celu porządnej jakości proszku lub płynu oraz środka do płukania. Sprawdźmy też dopuszczalną pojemność naszej pralki. Musimy, bowiem pamiętać, że mokry śpiwór znacznie zwiększy swoja objętość. Jeśli mamy wątpliwości czy nasza pralka zdoła go pomieścić, lepiej oddajmy go do pralni chemicznej.

Po drugie szybie suszenie

Wyprany śpiwór trzeba jak najszybciej wysuszyć, ponieważ w wilgotnym materiale ponownie może rozpocząć się proces pleśnienia i zamiast usunąć nieprzyjemny zapach możemy spowodować jego nasilenie się. Idealnym rozwiązaniem jest powieszenie rozpiętego śpiwora w przewiewnym ciepłym miejscu. Jeśli pogoda nam sprzyja najlepiej to zrobić na dworze lub na suszarce na balkonie. Nie suszymy śpiwora w pozycji leżącej lub rozłożonego na ręcznikach, ponieważ brak wentylacji przyspiesza rozwój grzybów, glonów i pleśni, z którymi w końcu walczymy. Jeśli producent dopuszcza takie rozwiązanie, śpiwór można suszyć w suszarce bębnowej, po uprzednim sprawdzeniu dopuszczalnej temperatury.

Gdy pranie nie pomaga?

Nieprzyjemne zapachy mają jednak to do siebie, że są naprawdę bardzo trudne do usunięcia. Czasem pranie nawet najlepszym proszkiem, płukanie w świetnych środkach zapachowych i suszenie połączone z wietrzeniem nie zdaje egzaminu. Co wówczas zrobić? Domowe sposoby radzą wysypywanie wnętrza śpiwora sodą oczyszczoną, ale nie bądźmy staroświeccy! Na szczęście z pomocą przychodzi nam współczesna nauka. Najnowszym odkryciem, które ma nam ułatwić walkę z wszelkimi nieprzyjemnymi woniami, są neutralizatory zapachu.

Czym są i jak działają neutralizatory zapachu?

Ich zasada działania jest stosunkowo prosta. Każdy zapach jest substancją chemiczną, którą można związać i zlikwidować, czyli zneutralizować. Co ciekawe, środki te mają swoje odpowiedniki w przyrodzie. Współczesna nauka wykorzystuje je tylko we wzmocnionej formie. Z opinii użytkowników wynika, ze jednym ze skuteczniejszych są neutralizatory zapachu ONA.

Jak usunąć brzydki zapach ze śpiwora przy użyciu neutralizatora ONA?

Najprostszym sposobem, po który możemy sięgnąć, gdy pranie i wietrzenie nie zdaje egzaminu jest ONA spray. Wystarczy spryskać nim śpiwór by usunąć brzydką woń. Ten sposób sprawdzi się też w stosunku do śpiworów puchowych, których nie można prać w ogóle. Neutralizatory ONA występują też w postaci płynu, który możemy dodać do prania i już na tym etapie pozbyć się brzydkiego zapachu pleśni.