Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 5, 2014

Jak usunąć brzydki zapach z kanapy ?

Jak usunąć brzydki zapach z kanapy

Jak usunąć brzydki zapach z kanapy?

Może kanapa zbyt długo stała w zawilgoconym miejscu i pachnie stęchlizną, może została „zasiusiana” przez kota lub pasa a może po prostu jest brudna i pachnie starością. Przykro nam mówić, ale w momencie, gdy stykamy się z problemem nieprzyjemnego zapachu kanapy, najczęściej jest już zbyt późno, by doszukiwać się źródła tej woni.

Problem jest dużo mniejszy, jeśli dotyczy obicia tapczanu czy kanapy. Czasem możemy je zdjąć i wyprać. Większość kanap sof czy tapczanów ma jednak nie zdejmowane obicie, pod którym znajduje się w dodatku gąbka. Gdy przykrą wonią przesiąkło wnętrze kanapy- mam poważny kłopot.

Zacznijmy od dokładnego odkurzenia i wymycia tapicerki, efekt może też przynieść wietrzenie mebla. Ale jeśli przykra woń nadal się utrzymuje, grozi nam, że „zapaszkiem” nasiąknie reszta mebli i całe mieszkanie! Co możemy w tym przypadku zrobić? Jak walczyć z nieprzyjemną wonią kanapy? Sytuacja wymaga szybkiego działania i radykalnych metod. Zabrudzenia i intensywne nieprzyjemne zapachy, można wprawdzie usunąć poprzez ozonowanie czy pranie chemiczne, ale są to metody często zbyt drogie w stosunku do ceny mebla.

Na początek sięgnijmy wiec po domowe sposoby.

Soda oczyszczona oraz olejki aromatyczne
Soda jest naturalnym pochłaniaczem wszelkich zapachów, stąd tak często sięgały dawniej po nią dobre gospodynie. Jeśli kanapa nie wymaga czyszczenia a problemem jest jedynie jej nieprzyjemna woń, w myśl porad babuni, wystarczy zastosować sodę z dodatkiem pokruszonych ziół lub olejków aromatycznych. W pierwotnej wersji przepisu, sodę oczyszczoną mieszamy ze skruszonymi ziołami( lawendą, miętą lub rozmarynem) w proporcji 1:3. Dziś możemy zamiast suchych ziół zastosować olejki aromatyczne, które dużo intensywniej pachną. Tak przygotowany proszek rozprowadzamy na kanapie, wcierając go we włókna materiału. Pozostawiamy na 30-40 minut i usuwamy przy pomocy odkurzacza. Soda pochłonie nieprzyjemny zapach z tapicerki, która będzie pachniała ziołami.

Czy usuniecie przykrego zapachu z kanapy jest niemożliwe?

Niestety uczciwie trzeba przyznać, że tym sposobem pozbędziemy się brzydkiej woni z pokrywającego kanapę materiału, jednak wyciągnięcie jej z głębszych warstw materaca, to dużo trudniejsza sprawa.

Szukając wyjścia z problemu, znajdziemy mnóstwo porad na stronach czy forach internetowych. W myśl większości z nich, by pozbyć się przykrego zapachu z kanapy powinniśmy rozkładać wokół niej odświeżacze powietrza, palić w pomieszczeniu, gdzie stoi mebel kadzidełka czy świece zapachowe i liczyć na to, że przesiąknie ich przyjemnym aromatem. Jednak nasze oczekiwania mogą okazać się złudne. W praktyce, gdy szukamy tego typu rozwiązań, w grę musi wchodzić wyjątkowo intensywny i uporczywie utrzymujący się, przykry zapach kanapy- a takie zwalczyć stosunkowo trudno.ona płyn

Neutralizatory zapachu typu ONA

Jednak z opinii użytkowników wynika, że istnieją skuteczne środki zwalczające nieprzyjemne zapachy również z tak trudnych miejsc jak kanapa, sofa czy tapczan. Mówimy tu o neutralizatorach zapachu, które są środkami nowej generacji. W przeciwieństwie do odświeżaczy powietrza, kadzidełek czy świeczek zapachowych nie maskują brzydkiej woni innym zapachem, tylko wchodząc w reakcję z jej drobinami neutralizują ją. Jednym z takich neutralizatorów zapachu są środki ONA. Jak wynika z opinii użytkowników, wystarczy dodać ONA w płynie do prania czy mycia kanapy, by środek ten rozprawił się ostatecznie z jej przykrą wonią. Warto spróbować, tym bardziej, że ceny środka są przystępne.