Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 6, 2014

Jak usunąć brzydki zapach z dywanu?

Jak usunąć brzydki zapach z dywanu

Jak usunąć brzydki zapach z dywanu?

Co zrobić, gdy dywan nieprzyjemnie pachnie? Najprościej byłoby pozbyć się go i kupić nowy, jednak nie zawsze nas na to stać. Dywan czy wykładzina dywanowa, może być też częścią integralną wynajętego mieszania lub ulubionym, przez naszą babcię czy ciocię, elementem wystroju mieszkania…. Wówczas przyjdzie nam zmagać się z problemem – jak usunąć brzydki zapach z dywanu?

Czy środki piorące do dywanów są rzeczywiście tak dobrym wyjściem?
Logicznie myślą, aby pozbyć się drażniącego zapachu, trzeba go najpierw wyczyścić lub wyprać. Powszechnie dostępne chemiczne środki piorące, jak informują nas ich producenci, nie tylko przywracają starym dywanom dawną świetność, dopierają do czysta, ale też likwidują nieprzyjemne zapachy! I tu zaczynają się wątpliwości.

Na początek sprawdźmy, z czego został wykonany dywan, z którym mamy do czynienia. Od tego czy jest on zrobiony z naturalnego czy sztucznego tworzywa, zależy sposób prania., temperatura oraz środki, jakich do czyszczenia użyjemy. Naturalne włókna, łatwo możemy uszkodzić, odkształcić lub odbarwić, używając ostrych środków piorących. Dywany i wykładziny dywanowe wykonane z tworzyw sztucznych, są bardziej odporne na odbarwienia i uszkodzenie, ale trudniej im przywrócić porządny wygląd. Powszechnie reklamowane środki do czyszczenia dywanów i odświeżania na sucho, w większości oparte są na bazie chloru lub wody utlenionej, o czym bardzo często producent nie informuje nas wprost. Tymczasem oba te składniki są na tyle ostre, że efektem ich działania mogą być nie tylko plamy, ale i dziury w materiale- o zniszczonej skórze rąk nie wspominając. Zanim, więc zdecydujemy się sięgnąć po nie, sprawdźmy ich działanie na niewidocznym i stosunkowo niewielkim fragmencie dywanu.

Jak odświeżyć stary dywan i pozbyć się z niego przykrych zapachów domowym sposobem?

Sięgnijmy na początek, do sposobów stosowanych przez nasze babcie- w końcu radziły sobie całkiem sprawnie, bez całej, tak wszechobecnej dziś chemii.

Woda, szczotka i szare mydło
Jak okazuje się, proste sposoby są najlepsze. W starych poradnikach znajdujemy na przykład taką radę- Aby usunąć brzydki zapach z dywanu wyszoruj go szczotką i pastą z ….szarego mydła. W tym celu ścieramy kostkę szarego mydła na grubej tarce, płatki zalewamy niewielką ilością wody i czekamy, aż powstanie papka. Używając szczotki wcieramy ją w dywan, czekamy 15-20 minut i usuwamy przy pomocy gąbki. Nadmiar wody zbieramy z dywanu przy pomocy papierowych ręczników. Dla bezpieczeństwa, dywan powinniśmy szybko wysuszyć- wieszając go na trzepaku lub unosząc nad podłogą.

Co jednaj robić, gdy proste domowe sposoby zawiodą? a na wypranym dywanie nadal utrzymuje się trudny do zniesienia nieprzyjemny zapach?Penetrator refill-m

Możemy w ostateczności poratować się środkami chemicznymi i ryzykować zniszczenie dywanu, w zamian za wyeliminowanie brzydkiego zapachu. Na szczęście jest ratunek neutralizatory zapachu PowAir. To środki nowej generacji, które są wyprodukowane na bazie naturalnych składników. Ich działanie nie maskuje nieprzyjemnego zapachu a całkowicie i trwale go likwiduje. Neutralizatory zapachu PowAir, to nowość, bo istniejące dotąd odświeżacze powietrza „perfumowały” tylko, czyli w rzeczywistości, ukrywały przed nami brzydki zapach a gdy wyparowały nieprzyjemna woń wracała. PowAir to środek całkowicie inny, który neutralizuje brzydką woń i zwalcza ją raz na zawsze. Wystarczy spryskać dywan czy wykładzinę PowAir Penetratorem by pozbyć się ostatecznie wszystkich niechcianych zapachów nawet moczu kota czy wymiocin.