Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 4, 2014

Jak usunąć brzydki zapach z butów?

Jak usunąć brzydki zapach z butów

Nieprzyjemny zapach stóp, i co jest tego bezpośrednią konsekwencją zapach butów, to wynik zbyt długiego nie zdejmowania obuwia podczas dnia. Czasem jednak nie mamy możliwości by dać odpocząć nogom i zmienić obuwia na domowe, bo wiele godzin spędzamy poza domem w szkole, na uczelni czy w pracy.

Co zrobić by buty brzydko nie pachniały?

Przede wszystkim wybierajmy obuwie wykonane z naturalnego materiału– skóry, zamszu czy płótna, ponieważ pozwala on stopom oddychać. Jeśli decydujemy się na zakup obuwia sportowego lub innego wykonanego z tworzywa sztucznego, wybierajmy buty z dobrą wentylacją. Jeśli po powrocie do domu czujesz, ze twoje stopy są spocone i nieprzyjemnie pachną- umyj je natychmiast, używając ciepłej wody i delikatnego mydła a następnie wytrzyj do sucha ręcznikiem, szczególnie dokładnie osusz przestrzenie między palcami. Noś skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ sztuczne tworzywo nie wchłania potu i potęguję przykry zapach. Długotrwałe trzymanie stopy w wilgotnym środowisku, jest szkodliwe i może doprowadzić do zakażenia ich grzybicą. Jeśli masz tendencje do pocenia się stóp- stosuj talk (nasyp go do skarpetek) lub specjalne dezodoranty, które skutecznie eliminują nieprzyjemny zapach i hamują wydzielanie się potu. Pamiętaj z raz przepoconych butów niezwykle trudno wywabić nieprzyjemny zapach.

Jak wywabić z nieprzyjemny zapach z butach?

Natychmiast po powrocie do domu- zdejmij buty! Dokładnie wyczyść je i umieść w suchym i ciepłym miejscu by buty dobrze wyschły. Najlepiej nosić kilka par butów na zmianę, wówczas nawet jak jedne zamokną nie narazisz stóp na konieczność „przebywania” w wilgotnym obuwiu.

Jeśli buty mimo twoich starań są przepocone i zawilgocone możesz uratować sytuacje stosując kilka prostych domowych sposobów.

  • Osuszanie przy pomocy sody oczyszczonej- aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz skutecznie i szybko osuszyć buty, wysp odrobinę sody oczyszczonej do buta, potrzaśnij nim by proszek równomiernie rozsypał się po jego wnętrzu a następnie zostaw go na noc. Rano wytrzep dokładnie sodę ze środka buta i przetrzyj jego wnętrze suchą ściereczką lub szczotką.

  • Zastosuj środki pochłaniające wilgoć. Często gdy kupujesz nowe buty, w ich wnętrzu znajdujesz saszetkę z granulatem środka pochłaniającego wilgoć. Warto go zachować i stosować na co dzień.

  • Doskonałym absorbentem, czyli środkiem pochłaniającym wilgoć jest….granulowana herbata. Wsyp 2-3 łyżeczki herbaty do wnętrza butów. Granulki wchłoną wilgoć i co ciekaw pochłoną też przykry zapach potu.

  • Jeśli obawiasz się drobnoustrojów czy grzybicy, zamroź buty. Włóż je do foliowej torby i wystaw na mróz zimą lub wstaw na 2-3 godziny do zamrażalki.

  • Możesz sięgnąć też po odświeżacze i środki zapachowe w granulkach lub sprayu.

Neutralizatory takie jak Ona Spray, najskuteczniejszą bronią w walce z nieprzyjemnym zapachem butów?ONA-Spray-PRO

Co jednak zrobić, gdy wyjątkowo uporczywą woń trudno usunąć domowymi sposobami a nieprzyjemnie pachnące obuwie należy do naszych ulubionych? Na szczęście współczesna wiedza, oddaje w nasze ręce narzędzia, po stokroć skuteczniejsze od domowych wywabiaczy zapachów. Jednym z najciekawszych wynalazków ostatnich dziesięcioleci, są neutralizatory zapachu. Działają inaczej niż odświeżacze czy środki zapachowe, które maskują lub perfumują powietrze. W przeciwieństwie do nich neutralizatory zapachu wchodząc w reakcję chemiczną z drobinkami woni- likwidują ją raz na zawsze. Jednym ze skuteczniejszych środków tego typu, jest Ona spray, którym bez trudu pozbędziesz się niechcianego zapachu nawet z obuwia. Możesz stosować go bez obaw, ponieważ jego składniki nie są alergizujące.