Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 2, 2014

Jak skutecznie usunąć nieprzyjemne zapachy z samochodu?

Jak skutecznie usunąć nieprzyjemne zapachy z samochodu

 

Kupując samochód z drugiej ręki, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jego stan techniczny i wygląd, ale również na zapach jego wnętrza. Banalne? Nie- jeśli koszty prania, czyszczenia i usuwania drażniącej nos woni, mogą przekroczyć granice zdrowego rozsądku! Tymczasem źródeł nieprzyjemnych zapachów w samochodzie może być równie wiele, jak sposobów na ich usunięcie.

Co może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu w samochodzie?

Wnętrze samochodu może nieprzyjemnie pachnieć, gdy jego poprzedni właściciel był osobą palącą lub zwyczajnie nie dbał o jego czystość. W spadku możemy odziedziczyć woń stęchlizny, śmieci, potu a nawet bardzo intensywne zapachy zwierzęce. Co wówczas zrobić? Niektórzy zaczynają od dezodorantów i odświeżaczy powietrza a kończą na kercherach i ozonowaniu. Te sposoby są dość kosztowne, wiec może warto pomyśleć o innym wyjściu.

Zacznijmy od zlokalizowania źródła brzydkiej woni i określenia jej przyczyny, wówczas usunięcie przykrego zapachu może być prostsze.

  • Gdy we wnętrzu unosi się zapach wilgoci czy stęchlizny, zanim posuniemy się do ozonowania, sprawdźmy, w jakim stanie jest filtr powietrza. Bardzo często w jego wnętrzu gromadzą się resztki roślinne, które rozkładając się roztaczają nieprzyjemną woń stęchlizny. Jeśli tak jest, usunięcie ich i oczyszczenie filtra powinno pomóc. Innym źródłem nieprzyjemnego zapachu, mogą być zawilgocona podsufitka, tapicerka czy dywanik a także gnijące maty wygłuszające(znajdziemy je w drzwiach). W zależności od ich stanu, można spróbować je wyprać, czasem trzeba je po prostu zmienić na nowe.

  • ile pleśń jest widoczna na pierwszy rzut oka, to miejsca, w których może się rozwijać w samochodzie są najczęściej niewidoczne. Obejrzyjmy dokładnie zakamarki za i pod fotelami samochodowymi oraz bagażnik. Jeśli podejrzewamy, że może tam być pleśń- powinniśmy jak najszybciej usunąć ją, przy pomocy specjalistycznych preparatów. Pamiętajmy jednak, że są to środki wyprodukowane na bazie chloru, przez co działają silnie żrąco i mogą odbarwiać miejsca, które nimi spryskamy. Przy ich pomocy, skutecznie pozbędziemy się źródła, ale nie samego zapachu. Poza tym przyjdzie się nam zmagać z wonią chloru…

  • Na rynku wtórnym, wciąż znajdziemy wiele aut, którymi jeździły osoby palące. Niestety wnętrze samochodu bardzo szybko przesiąka zapachem dymu papierosowego a usunięcie go jest dość kłopotliwe. Co zrobić? Po zakupie, warto dokładnie na mokro wyczyścić całą tapicerkę auta wraz z podsufitką i deską rozdzielczą. Radzimy zacząć od dokładnego wymycia popielniczki i jej okolic, bo inaczej, można wyprać całą tapicerkę, podsufitkę i dywaniki a w konsekwencji nie usunąć papierosowej woni.

Jak skutecznie usunąć nieprzyjemny zapach z samochodu?ona spray fl

Najprostszym, stosunkowo szybkim i co ważne, skutecznym sposobem na pozbycie się szczególnie nieprzyjemnych zapachów z samochodu, jest zakup neutralizatora zapachów. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę tego rodzaju preparatów, ich ceny wahają się od około 20 do 60 zł. Większość neutralizatorów ma jednak tę wadę, że nie można ich stosować na skórę i zamsz. Wyjątek stanowi tu ONA spray, który można bezpiecznie stosować na gładkie powierzchnie, plastik skórę a nawet materiał czy futro. ONA Spray to najwyższej jakości neutralizator zapachów w poręcznej butelce. Możesz mieć go zawsze pod ręką, by użyć w razie potrzeby nawet w podróży. Wystarczy spryskać nim powierzchnię lub rozpylić go w powietrzu- działa natychmiast.