Pages Menu
Categories Menu

Posted on Mar 1, 2014

Czym usunąć zapach naftaliny?

Czym usunąć zapach naftaliny

Dla naszego ciała zdrowsze jest noszenie naturalnych- wełnianych, bawełnianych czy lnianych ubrań. Niestety ich przechowywanie może być kłopotliwe, ponieważ materiały te są przysmakiem moli. W prosty sposób pozbędziemy się tych niewielkich owadów, rozkładając w szafie kulki z naftaliny, ale tu czeka nas kolejna, nieprzyjemna niespodzianka. Zapach naftaliny jest intensywny i wyjątkowo trwały, bo taki być musi aby zabezpieczyć ubrania przed molami. Koło się zamyka. Jak nosić ubrania przesiąknięte tym szczególnym „perfumom”?

Czym są mole i dlaczego są tak szkodliwe?

Jeśli na ubraniach wiszących w szafie pojawiły się drobne dziurki to znak że w naszej szafie zamieszkały niewielkie ćmy, bardziej znane nam jako mole. Naturalne tkaniny takie jak wełna, len czy bawełna stanowią prawdziwy przysmak dla moli, które nie gardzą też skórami i futrami. Nie dość, że podgryzają materiał niszcząc jego strukturę, to w dodatku budują w nim kokony dla swoich larw, przez co możemy doczekać się w krótkim czasie prawdziwej inwazji tych kłopotliwych gości. Wystarczy, że przez jeden sezon, mole wraz z rodziną zamieszkają w naszej szafie a ubrania w niej przechowywane nie będą nadawać się do użytku.

Jak pozbyć się moli z domu?

Okazuje się, że mole są wybredne. Lubią spokój, zaciszne miejsca i nie lubią intensywnych zapachów. Prostym sposobem walki z plagą tych owadów, jest częste czyszczenie i wietrzenie przechowywanej odzieży, ale nie okłamujmy się – najczęściej nie mamy na to czasu. Dużo prostszym sposobem jest walka z molami poprzez „aromatyzowanie” odzieży. Nasze babcie, radziły sobie z plagą moli, rozkładając w szafach poduszeczki napełnione pachnącymi ziołami takimi jak lawenda, bagno czy goździki a nawet skórki pomarańczowe. Dziś bardziej wygodnym wyjściem jest kupienie środka na mole w sklepie. Większość z nich bazuje na naftalinie, mającej formę białych kryształków. Naftalina jest niezwykle skutecznym środkiem odstraszającym mole. Jednak kto choć raz jej powąchał, rozumie dlaczego mole nie chcą mieszkać w jej pobliżu.

Babcine sposoby na usuniecie zapachu naftaliny

Problem w tym, że zapach naftaliny jest bardzo intensywny, nieprzyjemny i ma tę właściwość, że trudno go usunąć – ale w końcu właśnie na tym polega jej działanie. Naftalina ma nieprzyjemnie pachnieć i ta woń ma być trwała, by zniechęcić mole i zmusić je do przeprowadzki. Ok., ale co z nami. Z powodu zapachu i my mamy ochotę się wyprowadzić a przecież nie o to chodziło. Niestety nawet wielokrotne pranie, okazuje się nieskuteczne, nie mówiąc już o futrach czy kożuchach, których przecież wyprać się nie da. I znów przychodzi nam sięgnąć do starych sprawdzonych sposobów. Podobno zapach naftaliny można usunąć z szafy, przecierając jej wnętrze gąbką, zwilżoną mieszaniną spirytusu denaturowanego i soku z cytryny. Jednak jeśli nawet sposób ten jest skuteczny, nadal nie wiemy jak pozbyć się zapachu naftaliny z ubrań.

Czy istnieje naprawdę skuteczny środek usuwający zapach naftaliny?

Okazuje się, ze tak! Wystarczy wstawić na dno szafy pojemnik z ONA Blokiem , aby szybko, i co ważne ostatecznie, usunąć nieprzyjemny zapach naftaliny, nie tylko z szafy ale też z wiszących w niej ubrań. ONA block, to nowoczesny środek neutralizujący nieprzyjemne zapachy. Jeśli na ubraniach wiszących w szafie nadal czujesz nutkę naftaliny – wypierz je z dodatkiem neutralizatora w płynie ONA. Kożuchy, płaszcze czy futra, które nie nadają się do prania- można spryskać neutralizatorem ONA w Sprayu.