Pages Menu
Categories Menu

Posted on Maj 3, 2014

Jak usunąć zapach stęchlizny ze starych płyt winylowych?

ak usunąć zapach stęchlizny ze starych płyt

Płyty winylowe wracają do łask, ba z powodzeniem można powiedzieć, że stają się modne i ….drogie. Kosztowny jest zakup nie tylko winylowych wersji nowych albumów, dużo większym zainteresowanie i co za tym idzie ceną cieszą się stare, czarne krążki. Na szczęście wiele z tych rarytasów znaleźć można na w antykwariatach i na strychowych pólkach naszych cioć i babć. Często przechowywane w złych warunkach noszą na sobie ślady czasu i jego aromat. Warto jednak włożyć trochę czasu i pracy w ich ratowanie.

Czarne krążki znów modne

Winylowe płyty tak popularne do lat 70 poprzedniego stulecia, odeszły w zapomnienie wraz z gwiazdami tamtej epoki. Jednak prawdziwi koneserzy zawsze doceniali ich niepowtarzalny klimat i specyficzną jakość dźwięku zapisanej na nich muzyki. Dziś w pięknym stylu winyle powracają na salony. Są towarem poszukiwanym i pożądanym, nie tylko przez DJ’ów dyskotekowych. Zajmują należne im miejsce na pólkach znawców muzyki i przeciętnych słuchaczy. Moda vintage sprawia, że dużym zainteresowaniem odbiorców cieszą się stare czarne krążki z muzyką disco czy jazzem. O ile powierzchnia płyt zabezpieczonych papierowymi kopertami, najczęściej jest do odratowania, dużo gorzej mają się same papierowe okładki.

W antykwariatach i na strychach

Wiele z nich ocalało, inne naruszył ząb czasu. Trudno jednak się temu dziwić. Po wielu dziesięcioleciach odnajdujemy je w odległych zakamarkach szaf a te, które miały mniej szczęścia, spędziły te lata na strychach czy piwnicznych półkach. I tu zaczyna się problem. Okładki, równie cenne jak same czarne krążki znajdujemy w różnym stanie. Często poplamione, podarte czy zawilgocone. Trudno powiedzieć, co jest gorsze? O ile plamy można spróbować zmyć, rozdarcia skleić i odrestaurować, to zapachu stęchlizny najtrudniej się pozbyć. Taka cenna zdobycz, okupiona tyloma zabiegami i poszukiwaniami a w konsekwencji – woń stęchlizny, trudna do wytrzymania!

I jak taką płytę postawić na półce w pokoju?

Problem musi być stosunkowo duży i poważny, bo w Internecie, pod hasłem „jak pozbyć się zapachu stęchlizny ze starych płyt” znajdziemy mnóstwo porad. Jedni twierdzą, że należy płytę włożyć do sporego woreczka foliowego, zasypać sodą oczyszczoną, zawiązać i odstawić na kilka dni. Inni radzą, by w papierową okładkę włożyć choinki zapachowe i liczyć na to, że ich woń zamaskuje nieprzyjemny zapach stęchlizny lub wietrzyć je na dworze. Wszystkie te rady, choć może skuteczne maja jedną wadę. To domowe eksperymenty, obarczone sporym ryzykiem niepowodzenia, które strach wypróbowywać n cennych zbiorach. Tu potrzebny jest profesjonalny środek, który nie plami, nie odkształca i nie uszkodzi naszego z trudem zdobytego winylowego krążka.

block_slide

Profesjonaliści sięgają po neutralizatory zapachów

Czy naprawdę uważacie, że eksponaty w muzeum roztaczają same tylko miłe aromaty? To jasne, że nie. Dlaczego więc w muzeach nie czujemy przykrego fetorku? Ponieważ stosuje się tam profesjonalne preparaty do wyeliminowania przykrej woni. W przypadku starych płyt czy książek, których w końcu wyprać ani umyć bez zniszczenia się nie da, najlepiej sprawdzi się profesjonalny neutralizator zapachu typu ONA Block. Wystarczy włożyć na kilka (kilkanaście) dni okładki płyt lub książki by wyeliminować nieprzyjemny zapach raz na zawsze.  Łatwo kupimy go w Internecie za nieduże pieniądze.

group-block-nb1.1